Asterisk PBX

Oficiálně je Asterisk open source hybrid TDM a packet voice PBX, jedná se o IVR (Interactive Voice Response) platformu s funkčností Automatic Call Distribution (ACD). Neoficiálně jde možná o jedno z „nejsilnějších“, flexibilních a rozšířitelných řešení v oblasti integrovaného telekomunikačního softwaru.
Jde tedy o kompletní open source softwarovou PBX, běžící na platformách Linux a Unix, poskytující veškeré vlastnosti, které byste očekávali od PBX. Jedná se o obecnou distribuci pod podmínkami GNU (General Public Licence). Povolenou výjimku tvoří spojení s OpenH323 projektem a to za účelem dostupnosti H.323 podpory. Systém je navržen tak, aby vytvořil rozhraní telefonnímu hardwaru, softwaru a libovolné telefonní aplikaci.
Asterisk může být mimo jiné použit v těchto aplikacích:

 • Různorodá VoIP gateway (MGCP, SIP, IAX, H.323)
 • Pobočková ústředna (PBX)
 • Voicemail služby s adresářem
 • Interaktivní hlasový průvodce (IVR) server
 • Softwarová ústředna (Softswitch)
 • Konferenční server
 • Packet voice server
 • Šifrování telefonních nebo faxových volání
 • Překlad čísel
 • Aplikace Calling card
 • Prediktivní volič (Predictive dialer)
 • Řazení volání do front se vzdáleným zprostředkovatelem
 • Vzdálené „kanceláře“ pro existující PBX

Stránky projektu Asterisk a naše technická zpráva k SW PBX Asterisk
Doporučujeme pozornosti projekt Trixbox, který je pokrčovatelem projektu Asterisk@Home. Na stránkách je k dispozici ISO image bootovacího CD, kde jako podklad použit systém CentOS (ze src balíčků přeložený RedHat Enterprise). Ke stažení je virtuální stroj pro VMware, který umožní rychlé a živé seznámení s projektem.

Trixbox

Jedním z populárních IP PBX založených na Asterisku je Trixbox. Obsahuje několik zajímavých rozšíření jako webové rozhraní pro konfiguraci SugarCRM a podobně. pokud vás projekt zaujme můžete postupovat při instalaci například podle našeho návodu krok za krokem.

Asterisk a embeding

Asterisk je velmi vhodný kandidát pro embeding do menších HW zařízení. Vzhledem k tomu, že je napsán v „C“, je modulární a vysoce konfigurovatelný, může běžet i na velmi slabém HW (např. 4MB FLASH, 32MB RAM). Více zde.

Asterisk a LDAP

Propojením s adresářovými službami lze získat další zajímavou funkcionalitu. Například dotazy na pobočky a překlad mezi jmény a počkami. Asterisk a LDAP

High Availability Asterisk

V dnešní době je nezbytnostní vysoká dostupnost služeb. Jak tuto problematiky řešit se dozvíte v dokumentu HA Asterisk http://axpsu.fpf.slu.cz/asterisk/ha-asterisk.pdf

AntiSPIT pro Asterisk

AntiSPIT vznikl na Cesnetu a jeho cílem je ochránit Asterisk před SPIT útoky, vychází z myšlenky implementace metody Statistical Blacklist, koncept návrhu vznikl rovněž na Cesnetu a celý projekt je dostupný zde.

Navod na instalaci:

Stažený balíček rozbalíme do kořenového adresáře web serveru na ústředně (v případě Apache /var/www/) a při prvním zobrazení aplikace v prohlížeči se spustí intuitivní webový instalátor, pomocí kterého implementujete AntiSPIT na Váš Asterisk.

Šifrování RTP

Asterisk jako takový je B2BUA. Tzn. že šifrování je vždy mezi ústřednou a koncovým telefonem. Asterisk ve verzi 1.6 podporuje TLS. SRTP je podporovano od verze 1.8.

Více informací naleznete na adrese http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+SRTP

Prezentaci o stavu šifrovacích metod naleznete na adrese http://axpsu.fpf.slu.cz/asterisk/asterisk-encryption.odp

Překlad mezi protokoly

Asterisk je vzhledem ke svému designu velmi vhodný pro obecný překlad mezi VoIP protokoly. Následují příklady.

H.323 a SIP

Překlad SIP na H.323 a naopak: H.323 a SIP

SIP a Skype

Níže uvedený postup nastiňuje, jak z asterisku zavolat na Skype a naopak. Skype sice není z hlediska otevřenosti a bezpečnosti optimální software, nicméně pro všechny, kteří i přesto chtějí propojit svou VoIP síť s tímto protokolem, je určen následující návod: SIP a Skype

cs/swahw/asterisk.txt · Poslední úprava: 2010/10/12 16:09 autor: cervenka@cesnet.cz
Creative Commons License Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0